Forum Makina
HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2018
İş Makinası - 5.000’inci Cat 793 kaya kamyonu Avusturalya madenlerinde
5.000’inci Cat 793 kaya kamyonu Avusturalya madenlerinde

Caterpillar açısından bir dönüm noktası olduğu bildirilen bu sayı ile 250 tonluk kaya kamyonları sınıfında diğer markaların sayıca önüne geçildiği belirtiliyor. 1991 yılından bu yana üretilen 793 modelinin 5.000’incisi, beşinci nesli temsil ediyor.

793 modelinin, Cat yerüstü madenciliği araçlarının çekirdeğini oluşturduğu ve markanın bu alanda lider tedarikçi haline gelinmesinde büyük rol oynadığı vurgulanıyor. 793 modellerinin en çok Avustralya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da demir cevheri, bakır, kömür, altın ve diğer minerallerin çıkartıldığı zorlu maden koşullarında kullanıldığı bildiriliyor. Bu kapsamda 5.000’inci kamyon, Avustralya’da hizmet gösteren maden sektörü müşterisine teslim edilecek.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Büyük Madencilik Kamyonları Global Ürün Müdürü Sudhanshu Singh, “Modelimizin başarısı, çeşitli uygulamalarda kullanılabilen, en verimli ve en düşük maliyetli maden kamyonu olduğunu kanıtlamaktadır. Geniş bir uygulama yelpazesinde Cat kamyonlarının performansını optimize etmek için çalışan ekibimizin ve bizimle işbirliğinde bulunan müşterilerimizin bu başarıda rolü büyüktür. 27 yıl önce hizmete giren ilk 793 kamyonumuz, hâlâ sınıfının ton başına en iyi maliyetini sunmaya devam etmektedir.” dedi.

Yeni nesil 793F otonom operasyonlar için tercih ediliyor
793 modelinin yeni nesli 793F serisinin otonom operasyonlarda kullanılmak üzere tercih edildiği belirtiliyor. Bu kapsamda, Cat MineStar™'ın bir parçası olan Cat otonom kamyon işletim sisteminde 100’den fazla 793F maden kamyonu kullanılıyor. Otonom kamyonların büyük bir bölümü, Batı Avustralya’daki demir cevheri madenlerinde faaliyet gösteriyor ve Güney Amerika ve Kuzey Amerika'da da modellerin popülasyonu artıyor. Yapılan açıklamalarda otonom teknolojisine ilginin artmaya devam ettiği çünkü Cat otonom kamyonlarının güvenliği artırırken maliyetleri düşürerek yüzde 20’den fazla verimlilik sağladığı vurgulandı. 4 yıl önce hizmet vermeye başlayan kamyonların bugüne kadar 800 milyon tondan fazla yük taşıdığı da açıklamalarda yer aldı.

173.000 saati deviren 793
Dayanıklılığı ile ün kazanmış olduğu belirtilen 793, Amerika’da bulunan bir madende kuralları baştan yazıyor. 1992 yılında üretilen modelin 173.000 saati (yaklaşık 20 yıl ile eşdeğer) devirdiği bildiriliyor.

Forum Makina
Forum Makina