HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2019
İş Makinası - Borusan Cat 25. yılını iz bırakan çalışanlarıyla kutladı
Borusan Cat 25. yılını iz bırakan çalışanlarıyla kutladı

Borusan Cat 25. Yılını iz bırakan çalışanlarıyla kutladı

Türkiye'de iş makineleri sektörünün liderleri arasında yer alan Borusan Cat 25'inci yaşını iz bırakan çalışanları ile birlikte kutladı. 25'inci yılı için "Güçlü Geçmişimizle Parlak Geleceğimize" sloganını benimseyen Borusan Cat'in organizasyonunda firmaya emeği geçmiş eski çalışanları ile mevcut çalışanları bir araya geldi.

Türkiye’de 37 kişilik bir ekiple yola çıkan firma, bugün 6 ülkede 2.500’den fazla çalışanı ve 1 milyar ABD doları cirosuyla iş makinelerinde dünya markası olan Caterpillar’ın önde gelen temsilcileri arasında bulunuyor. 2019 yılında 25. yaşını kutlayan Borusan Cat, 3 Mayıs Cuma günü düzenlediği özel bir etkinlikte mevcut yönetici ve çalışanlarıyla birlikte bugüne kadar şirkete emeği geçen çalışanları ile bir araya geldi. Borusan Cat’in yolculuğunun bir parçası olan herkese teşekkür edilen toplantıda, arşiv fotoğraflardan hazırlanan sunumun yanı sıra anıların da paylaşılmasıyla duygusal anlar yaşandı.

Caterpillar’ın dünyadaki en iyi temsilcileri arasında

Borusan Cat, Türkiye’de 1994 yılında faaliyete geçti ve Caterpillar’in temsilciliğini üstlendi. 37 kişilik bir ekip ve 9,5 milyon dolar ciro ile yola çıkan şirket, bugün yoluna toplam 6 ülkede 2.500’den fazla çalışanı ve 1 milyar dolar seviyesindeki cirosuyla devam ediyor. Firma, 1997’de Azerbaycan ve Gürcistan’da, 1999’da Kazakistan’da, 2003’te Kırgızistan’da, 2015’te ise Uzak Doğu Rusya’da çalışmalarına başladı. Uzak Doğu Rusya’da 2015 yılında satın alınan şirketlerden Amur Machinery 1996, Sakhalin Machinery 2002 ve Tekhnika Dalniy Vostok 2008’den beri faaliyette bulunuyor. Büyümeye devam eden işiyle Borusan Cat, Caterpillar’ın tüm dünyadaki en iyi temsilcileri arasında kabul ediliyor.

Hedef: Müşteri için maksimum fayda sağlamak!

Etkinlikte konuşan Borusan Cat İcra Kurulu Başkanı Özgür Günaydın, 25’inci yılla ilgili değerlendirmelerinin satır başları şöyle:

“Caterpillar’ın dünya çapında tanınan ve bilinen bir marka olarak işimize ciddi bir ivme kazandırdığına hiç kuşku yok. Ancak şunu unutmamalıyız ki, Borusan markası yolculuğumuzdaki en büyük avantajımız ve desteğimiz oldu. Beraberinde getirdiği değerler, ilkeler ve iş kültürüyle Borusan markası bizi geleceğe taşımaya devam ediyor. Biz yaptığımız işin özünü, makine ithal edip satmanın ötesinde ürün ve hizmetlerimizi kullanan müşterilerimize maksimum fayda sağlamak olarak gördük ve gerçek patronumuz her zaman müşterilerimiz oldu. 25 yıldır sürdürdüğümüz bu yaklaşımla, daima merkezimize koyduğumuz müşterilerimizin güvenini ve teveccühünü kazandık.”

Başarıya giden yoldaki en önemli unsurlardan birinin Borusan Cat iş kültürünün, temel değerlerinden ödün vermeksizin, değişim ve dönüşüme açık olması olduğunu vurgulayan Günaydın şöyle devam etti:

“Vizyonumuzu ‘6 ülkedeki güçlü performansıyla inşaat, enerji ve tabii kaynaklar sektörlerinde faaliyet gösteren müşterilerine yüksek katma değerli ekipman, hizmet ve çözümler sunan güvenilir bir partner olmak’ olarak belirledik ve bu yönde var gücümüzle çalışıyoruz. Benzersiz bir müşteri deneyimi yaratma yolunda ilk adım olarak, müşterilerimizin farklı beklentilerini analiz ettik ve segmentasyon çalışmasını tamamladık. 6 ana segment ve yaklaşık 15 alt segmentteki müşterilerimize, yeni makine, kiralama, ikinci el seçenekleriyle geniş bir portföy sunuyoruz. Değişen rekabet koşulları paralelinde, müşterimizin gelişen ihtiyaçları için alternatif çözümler de yaratıyoruz. Bu kapsamda, bir iş makinasının herhangi bir komponent veya parçasının başka bir makina ile takas edilerek, yeniden kullanılabilir hale getirilmesine ve aslında hurda olacak bir parça/komponentin tekrar kullanılmasına dayanan takas (exchange) işimize ivme kazandırdık. Müşterimizin problemini hızla çözmeyi ve makinelerinin durmasını engellemeyi hedefleyen bu iş modeliyle döngüsel ekonomiye de önemli ölçüde katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.”

“Farklı lokasyonlar yerine merkezileşmeye giderek, Gebze ve Ankara’da yapılandırdığımız Komponent Revizyon Merkezlerimizde (CRC), süreç bazlı operasyonlar ve artan kapasite ile standardizasyon sağlıyoruz. Bu yapı sayesinde artan operasyonel verimlilik ile revizyon sürelerini kısaltıyor, hız kazanıyor ve böylelikle müşterimize sunduğumuz hizmet kalitesini yükseltiyoruz. Müşteriden sonra ikinci olarak dijitalleşmeye odaklandık. Nesnelerin interneti ile donatılmış iş makinelerinden aldığımız verilerle saha hakimiyetimizi arttırıyor ve makinelerle ilgili birçok teknik bilgiye erişebiliyoruz. Geliştirdiğimiz uygulamalar ile sahadan topladığımız verilerle olası bir makine arızasını önceden tespit edebiliyoruz. Bu proaktif iş modeliyle, büyük arızalar yaşanmadan gerekli aksiyonları alabiliyoruz. Böylelikle müşterimizin bakım onarım maliyetlerini azaltıyor ve makinesinin ömrünü uzatıyoruz. Yapay zekâ ve robot teknolojilerini sadece bakım hizmetlerinde değil, destek fonksiyonlarımızda da kullanarak verimliliğimizi önemli ölçüde artış sağlıyoruz.”

“Dijitalleşmeyi operasyonlarımızda da kullanıyoruz. Servis İletişim Merkezi (SİM) ile müşterilerimiz farklı kanallar aracılığıyla tek bir platform üzerinden servis taleplerini bize iletiyor. Kurduğumuz sistemlerle taleplere hızlıca dönüş yapıyor ve müşterimizin servis talebini karşılıyoruz. Teknisyen planlama, takip ve raporlamasına yönelik geliştirdiğimiz Weking uygulamamız ve Gebze CRC’de devreye aldığımız dijital component takip sistemimiz Radar, dijitalleşme yönünde attığımız önemli adımlar arasında.” “Değişen ve dönüşen dünyada, daima müşteri odağıyla, çözüm ortaklığı yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Bu başarı öyküsünü, bugüne kadar Borusan Cat’te çalışmış ve halen çalışmakta olan tüm arkadaşlarımızla hep birlikte, bir aile olarak yazdık. Hepimizin pay sahibi olduğu başarı hikayemizle gurur duyuyor ve geleceğimize güvenle bakıyoruz. Güçlü geçmişimizle parlak geleceğimize yürüyoruz.”

Forum Makina
Forum Makina