HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2020
İş Makinası - Corona virüsü Türkiye maden sektörünü de vurdu
Corona virüsü Türkiye maden sektörünü de vurdu

Corona virüsü Türkiye maden sektörünü de vurdu

2019 yılında Çin pazarına 1,34 milyar dolarlık maden ihracatı gerçekleştiren maden sektörü, sıkıntılı bir süreçle karşı karşıya. Tüm dünyayı sarsan Corona virüsü, Türkiye-Çin arasındaki ekonomik ilişkileri de olumsuz yönde etkiliyor.

Toplam 4,3 milyar dolarlık ihracatının 1,34 milyarını Çin’e gerçekleştiren Türkiye maden sektöründe, şubat ayının ilk 4 gününde geçen yıla göre %61’lik düşüş yaşandı. Ekonomi kulislerinde Çin’e ihracattaki düşüşün maden sektöründe kriz yaratmaması ve doğrudan 150 bin, dolaylı olarak 2 milyon kişiyi istihdam eden sektörü zayıflatmaması için birtakım yasal düzenlemelerin yapılması gerekliliği konuşuluyor.

“İhracata yeniden güç kazandırmak için vadeler uzatılmalı”

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Corona virüsünün ekonomi üzerindeki negatif etkileri nedeniyle Çin ile ithalat ve ihracat ilişkilerinde sıkıntı yaşandığı belirterek,

“Süreç tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi bizi de etkiledi. İhracat yapan firmalardan gelen öneriler ve talepler Eximbank kredi vadelerinin uzatılması yönünde. Toplam maden ihracatımızın yüzde 31’ini Çin’e gerçekleştiriyoruz. Virüs ile bu pazarımız 2020 için büyük oranda tehlikede. Ödeme dengelerini tamamen alt üst eden konunun etkisini minimize etmek son derece önemli. Süratle konunun gündem haline getirilip birtakım tedbirlerin alınması gerekiyor. Maden sektörü doğrudan 150 bin, dolaylı olarak da 2 milyon insanın istihdamını sağlanmakta. Ekonomik tedbirlerin alınmaması sektörde ciddi daralmaların yaşanmasına neden olacak. Sicili bozuk olmayan firmaların ihracatta herhangi bir aksaklık yaşamamaları ve tabii ki genel olarak sektörün gelişimi açısından vadelerin uzaması kritik değer arz ediyor. Öte yandan teminat olarak kabul edilmeyen maden ruhsatlarının kabul edilmesine yönelik yasal düzenlenmelerin de acilen yapılması gerekiyor. Düzenlemelerin yapılması ile bu karamsar tablonun değişeceğine inanıyoruz” dedi.

Forum Makina
Forum Makina