Forum Makina
Forum Makina
HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2022
İş Makinası - Dünyanın ilk ağır sınıf elektrikli kamyonu Mercedes-Benz eActros Avrupa yollarında
Dünyanın ilk ağır sınıf elektrikli kamyonu Mercedes-Benz eActros Avrupa yollarında

Dünyanın ilk ağır sınıf elektrikli kamyonu Mercedes-Benz eActros Avrupa yollarında

Daimler Truck, Haziran 2021’de dünya lansmanını gerçekleştirdiği ve Wörth Fabrikası’nda seri üretimine başladığı dünyanın ilk ağır sınıf elektrikli kamyonu eActros’u, “Sürüş Deneyimi” adını verdiği etkinlikte uluslararası gazetecilere tanıttı. Firma Avrupa genelinde düzenleyeceği ayrı bir etkinlikte ise müşterilere altyapı, hizmetler ve elektrikle çalışan kamyonlar hakkında ayrıntılı bilgiler verilecek.

Modeline bağlı olarak üçlü veya dörtlü batarya paketleri bulunan ve menzili 400 km’ye kadar çıkabilen eActros’lar, 160 kW’a kadar şarj edilebiliyor. Üçlü bataryalar, 400A’lık bir şarj akımına sahip standart bir DC hızlı şarj istasyonunda bir saatten biraz uzun sürede yüzde 20’den yüzde 80 oranına kadar şarj edilebiliyor.

Daimler Truck, günlük dağıtım operasyonları için oldukça ideal olan eActros’ları, nakliye firmalarına e-mobiliteye geçişlerinin her aşamasında destek sağlayabilmek için danışmanlık ve servis hizmetleri dahil olacak şekilde kapsayıcı bir sistemle oluşturdu. Böylece marka, mümkün olan en iyi araç kullanma deneyimini sunmanın yanı sıra maliyet optimizasyonunda ve şarj altyapısının oluşturulmasında da destek sağlayacak. Seri üretim eActros ilk etapta Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Norveç ve İsveç’te piyasaya sürülürken diğer pazarlar için de çalışmalar devam ediyor.

eActros Longhoul ile menzil 500 kilometreye çıkacak

Elektrikli araçlar konusunda uzun yıllardır önemli Ar-Ge çalışmalarına imza atan şirket, tek şarj ile yaklaşık 500 kilometre yol kat edebilen eActros LongHaul'u da 2024 yılında seri üretime hazır hale getirmeyi planlıyor. 40 tonluk kamyonun ilk prototiplerinin çeşitli testlerini gerçekleştirmeye başlayan şirket, bu yıl içinde aracın sürüş denemelerini halka açık yollarda başlatmayı amaçlıyor. eActros LongHaul, "megawatt şarj" olarak adlandırılan yüksek performanslı şarjı da mümkün kılıyor.

eActros 300 ve eActros 400 olmak üzere eActros'un farklı modelleri için de çalışmalar sürdürülürken, kamu hizmeti kullanımına yönelik üretilecek eEconic'in de temmuz ayında yollara çıkması planlanıyor. Daha düşük gürültü emisyonlarına sahip olan eEconic, bu sayede erken saatlerde gerçekleştirilen kentsel uygulamalara uygun yapısıyla öne çıkıyor.

Daimler Truck, 2039 yılına kadar Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika'da yalnızca işletimde CO2 nötr olan yeni araçlar sunmayı hedefliyor. Bu 10 yılın ikinci yarısında şirket, araç yelpazesini hidrojen bazlı yakıt hücreleriyle çalışan seri üretim araçlarla daha da desteklemeyi planlıyor. Daimler Truck, 2050 yılına kadar müşterilerine tamamen CO2'siz ulaşım olanağı sunmayı hedefliyor.

Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina