Forum Makina
Forum Makina
HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2021
İş Makinası - Faaliyetlerin güçlendiği inşaat sektöründe gözler piyasa faizlerine çevrildi
Faaliyetlerin güçlendiği inşaat sektöründe gözler piyasa faizlerine çevrildi

Faaliyetlerin güçlendiği inşaat sektöründe gözler piyasa faizlerine çevrildi

İnşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) “Hazır Beton Endeksi” 2021 Ekim Ayı Raporu açıklandı.

Rapora göre, gelecek döneme ilişkin beklenti pozitif tarafta olmakla birlikte eşiğin hemen üzerinde kaldı. Güven Endeksi ekim ayında negatif seviyede devam ederken, Hazır Beton Endeksi faaliyetteki yükselmenin etkisiyle yukarı yönlü hareket etti. İnşaat faaliyetlerindeki hareketliliğin ağustos, eylül ve ekim ayları boyunca devam etmesi raporda ön plana çıkan başlıklar arasında yer aldı.

Geçen yılın aynı ayıyla yapılan kıyaslamaya göre ekim ayında faaliyet hariç bütün endekslerde bir artış olduğu, faaliyette görülen gerilemenin de sınırlı olduğu açıklandı. Beklenti Endeksi’ndeki yükselişin ise sektörün önümüzdeki döneme yönelik pozitif bir beklenti içinde olduğunun göstergesi olduğu belirtildi. Ancak bununla birlikte Güven Endeksi’nde bir yükselme görülüyor olsa da endeksin hâlen eşik seviyenin altında kaldığı vurgulandı.

“Piyasa faizinin de düşmesi gerekiyor”

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Merkez Bankası’nın 23 Eylül’de politika faizindeki 100 puanlık indirimi sonrasında piyasa faizinde bir gerileme meydana gelmemiştir. İnşaat sektörü açısından faiz, diğer sektörlere kıyasla çok daha önemli görünmektedir. İpotekli konut satışları üzerinden gelecek olan talebin istenilen seviyeye gelmesi için öncelikle piyasa faizinin de düşmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Merkez Bankasının, risk primi, döviz kuru gibi göstergelerde yaşanan yükselmeyi göze alarak verdiği faiz indirimi kararı sonrasında bankacılık kesiminin alınan bu kararı piyasaya yansıtmasını beklediklerini belirten Yavuz Işık, “21 Ekim’de yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi kararından sonra yapılan açıklamada “yıl sonuna kadar faiz indirimi için sınırlı bir alan kaldı” denmiştir ki bu söylemden önümüzdeki 2 ayda faiz indirimine devam edilebileceği ancak bunun hızının daha düşük olacağı sonucu çıkmaktadır. Bu yönüyle bu faiz indirimlerinin piyasaya yansımaması durumunda, yılın geri kalan kısmında alınacak aksiyonların da etkisi olmayacaktır.” dedi.

Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina