Forum Makina
Forum Makina
HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2021
İş Makinası - Güven arayışındaki inşaat sektöründe faaliyetler yavaşladı
Güven arayışındaki inşaat sektöründe faaliyetler yavaşladı

Güven arayışındaki inşaat sektöründe faaliyetler yavaşladı

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan Hazır Beton Endeksi’nin 2021 Kasım Ayı Raporu’na göre, inşaat faaliyetlerinde son dört aydır devam eden hareketlilik yerini yavaşlamaya bıraktı. Gelecek döneme ilişkin beklenti ve güven endekslerinin negatif yönlü hareketine devam ettiğini ortaya koyan rapora göre Birleşik Beton Endeksi, faaliyetteki gerileme ile yönünü aşağı çevirdi.

Geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında ise kasım ayında bütün endekslerde bir artış görüldü. Faaliyette hâlen eşik değerin üzerinde olunmasına rağmen diğer üç endeks eşik değerin altında kaldı. Geçen yıla kıyasla bütün endekslerde görülen pozitif tablonun, endekslerin mutlak değeri ve eğilimleri ile birlikte okunduğunda; inşaat sektöründe, henüz belirginleşmemiş olsa da bir yavaşlamanın yaşanabileceğine işaret ettiği vurgulandı.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Özellikle son dönemde para piyasalarında yaşanan baş döndüren hareketlilik ekonominin bütün sektörlerini derinden etkilemektedir. Enflasyondaki yükseliş, girdi fiyatlarındaki artış, enerji maliyetlerindeki sıçrama, fiyatlama sorunu, para piyasalarına ilişkin beklentilerin tamamı hem üretici hem de tüketicinin beklentilerini şekillendirmektedir. Son Tüketici ve Sektörel Güven Endeksleri, yalnızca kısa dönemli beklentilerin değil aynı zamanda uzun dönemli güven sorununun piyasanın her iki tarafında başladığını göstermektedir.” dedi.

İnşaat sektörünün gelişmelerden çok daha hızlı etkilenmesi yönüyle diğer sektörlerden ayrıştığını ifade eden Yavuz Işık, “Geride bıraktığımız kasım ayında inşaatın yavaşladığı görülmektedir fakat inşaat sektörünün ekonominin genelinden olumlu ya da olumsuz ayrıştığı henüz söylenmemektedir. Piyasa oyuncularının güvenini, motivasyonunu yukarı çekecek her türlü gelişme bu noktada inşaat sektörü için önemlidir.” diye konuştu.

Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina