HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2020
İş Makinası - İMDER Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden Merih Özgen seçildi
İMDER Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden Merih Özgen seçildi

İMDER’de 10’nuncu dönem yeni Yönetim Kurulu belirlendi

Kurulduğu 2002 yılından bu yana ulusal ve uluslararası platformlarda Türkiye iş makinaları sektörünün geleceği ve gelişimi için aktif çalışmalar gerçekleştiren Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), 10’nuncu dönem yeni Yönetim Kurulu’nu belirledi.

İstanbul’da gerçekleştirilen Yönetim Kurulu Toplantısı’nda yeni dönem başkanlık görevine daha önce İMDER çatısı altında İmalat Komitesi Başkanlığı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2018-2019 Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi çeşitli aktif görevlerde yer alan ve halihazırda Hidromek Stratejik Yönetimi Direktörlüğü görevini yürüten Merih Özgen seçilirken, yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu:

Başkan vekili ve sayman Serkan Karataş (Çukurova Ziraat Endüstri ve Tic. A.Ş.), Başkan yardımcıları Adnan Keskin (Borusan Makina ve Güç Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.), Aydın Karlı (MST İş ve Tarım Mak. San ve Tic. A.Ş.), yönetim kurulu üyeleri ise Gürkan Bebek (Alfatek İth. İhr. ve Paz. A.Ş.), Mahir Hocaoğlu (Ascendum Makina Tic. A.Ş.), Oğuz Diken (Betonstar Makina San. ve Tic. A.Ş.), Nadir Akgün (Enka Pazarlama İhracat ve İthalat A.Ş.), Levent Büyükmurat (Sanko Makina Paz. ve Tic. A.Ş.), Hayati Kösoğlu (Sif İş Mak. Paz. San. ve Tic. A.Ş.), Eşref Zeka (TEMSA İş Makinaları İmalat Pazarlama ve Satış A.Ş.), Cüneyt Aksu (Uygunlar Dış Tic. A.Ş.).

“Kurucularımızın değer yargılarıyla büyümeye devam edeceğiz”

İş ve inşaat makine ve ekipmanları sektörünün yüzde 93’ünden fazlasını temsil eden İMDER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine yeniden oybirliğiyle seçilmekten gurur duyduğunu, başarılı iki yıl geçirmeyi umut ettiğini belirtirken Merih Özgen şu ifadeleri kullandı: “Uzun yıllara dayanan tecrübesi ile ülkemizin iş ve inşaat makine ve ekipmanları sektörünün yol haritasını çizmesine ve sektörün dünyadaki konumunu sağlamlaştırarak üst sıralara taşımasına destek olan İMDER, çalışmalarına hız kesmeden devam edecek. Sektörel çalışmalardan, eğitim faaliyetlerine, uluslararası ilişkilerden, resmî kurumlarla ilişkilere ve mevzuat çalışmalarına kadar her alanda milli ekonominin ve sektörün büyümesi için mücadelemize edeceğiz. Türkiye’nin kalkınması için bünyemizdeki güçlü firmalarla üstlendiğimiz görevi büyük bir sorumluluk ile yerine getireceğiz. Kurucularımızın değer yargılarına sıkı sıkıya sarılmaya, yeni dönemde etik yapımızı bozmayacak adımlar atmaya devam edeceğiz. İMDER olarak iki yıllık dönemde yeni üyelerle derneğimizin temsil gücünü artırmak istiyoruz.

“2020 yılına umutla bakmamızı sağlayan gelişmelerle başladık”

Görevde olduğum iki yıl süresinde sektörümüz içinde bulunduğumuz ekonomik durumdan ve global ticaret savaşlarından etkilenerek daralmalar yaşadı. 2018 ve 2019 yılında birçok zorlukla mücadele eden sektörümüz yüksek faiz oranları, kurlardaki artış ve enflasyondan oldukça etkilenerek yüzde 55 civarında küçüldü. İç pazarda yaşanan sıkıntılar üretim yapan firmaların ihracata dört elle sarılmasını sağladı ve 2019 yılında sektörün ihracatı bir önceki yıla göre %11,5 artarak 1 milyar 365 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu başarıda ticaret yapan üyelerimizin temsil ettikleri uluslararası üreticilerin ülkemizden yapmış oldukları tedariğin önemli payı olduğunu özellikle belirtmekte yarar görüyorum.

2020 yılına umutla bakmamızı sağlayan gelişme ise son çeyrekte iç pazarda satış rakamlarının yönünü pozitif tarafa çevirmesi oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre iç pazarda; ekim ayında %32,5, kasım ayında %6 ve aralık ayında %52 oranında büyüme kaydedildi. 2020 yılının ocak ve şubat ayında da bir hareketlilik söz konusu. Bu veriler ışığında 2020 yılında sektörde olumlu hava esintilerinin olacağını söylemek yanlış olmaz. Derneğimizin kurumsallaşma faaliyetlerinden, sektörümüzün Avrupa ve Dünya’daki konumunu güçlendirmek için yapacağımız çalışmalara, UR-GE Projemiz ile sektörümüzün ihracatına katkı sunmaya, nitelikli teknik eğitim konusundaki çalışmalarımızı bir üst seviyeye taşımaya kadar pek çok alanda faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Yurtdışı lobi faaliyetlerimiz başta kardeş derneklerimizle olmak üzere yoğun bir şekilde devam edecek. Sektörümüzü etkileyen mevzuatların ve yeniliklerin de takipçisi olacağız. Yeni yönetimimiz sektörümüz ve ülkemiz için hayırlı olsun.”

Forum Makina
Forum Makina