Forum Makina
Forum Makina
HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2022
İş Makinası - İnşaat sektöründe istikrarlı büyüme özlemi sürüyor
İnşaat sektöründe istikrarlı büyüme özlemi sürüyor

İnşaat sektöründe istikrarlı büyüme özlemi sürüyor

Son 20 aydır dar bir bant içine sıkışarak istikrarlı bir büyüme trendini yakalayamayan hazır beton sektörü yılın ilk 3 ayını da durgun geçirdi.

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan Hazır Beton Endeksi’nin 2022 Mart Ayı Raporu’na göre, Birleşik Hazır Beton Endeksi, faaliyetteki yükseliş neticesinde yukarı yönlü hareket etti. Ocak ayında 20 ayın en düşük değerini gören Faaliyet Endeksi, şubat ayında olduğu gibi mart ayında da eşik değerin üzerinde kaldı. Güven Endeksi eşik değer seviyesinde kalırken, Beklenti Endeksi şubat ayına göre artsa da yine eşik değerin altında seyretti.

Geçen yılın aynı ayıyla yapılan kıyaslaya göre ise mart ayında güven hariç diğer endekslerde bir gerileme görüldü. İnşaat sektöründe mevsimsel olarak beklenen yükseliş, bu yıl mart ayında istenilen düzeyde gerçekleşmedi.

Faaliyet Endeksi’nin 6 aylık hareketli ortalama grafiğini değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, aylık bazdaki dalgalanmaların etkisi ortadan kaldırıldığında, sektörün, pandeminin etkilerinin sektörde hissedildiği 2020 yılının ilk yarısından itibaren 2 dip ve 2 zirve yaptığının görüldüğünü kaydetti.

Son 20 aydır sektörün yukarı yönlü istikrar arz eden bir yapıda faaliyet göstermediğinin net bir şekilde görüldüğünü ifade eden Yavuz Işık, “Hazır beton sektörünün bağlı olduğu inşaat sektöründe de aynı zaman dilimleri için benzer yükselme ve alçalmalar görülmektedir. İnşaat sektörünün bu performansı, büyüme rakamlarına da yansımaktadır. 7 çeyrektir dengesiz bir büyüme sergileyen inşaat sektöründe istikrarlı büyümeyi mümkün kılacak politikalara ihtiyaç, her zamankinden daha önemli hâle gelmiştir.” dedi.

Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina