Forum Makina
Forum Makina
HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2022
İş Makinası - İnşaat sektöründe mevsimsel hareketlilik başladı
İnşaat sektöründe mevsimsel hareketlilik başladı

İnşaat sektöründe mevsimsel hareketlilik başladı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklanan “Hazır Beton Endeksi” 2022 Nisan Ayı Raporu’na göre inşaatta beklenen mevsimsel hareketlilik başladı ve son 3 aydır eşik değerin üstünde yer alan Faaliyet Endeksi toparlanmasını sürdürdü. Geçen yılın aynı ayına göre nisan ayında beklenti hariç diğer endekslerde bir yükselme görüldü.

İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili olan Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri olarak gösteriliyor.

Rapora göre, Güven Endeksi bir önceki ay eşik değerde iken nisan ayında kritik sınırın altına indi. Beklenti Endeksi ise hem 6 aydır kritik eşiğin altında hem de en düşük endeks değer konumunda bulunuyor. Birleşik Beton Endeksi, faaliyetteki yükseliş beklentideki düşüşü önemli oranda karşıladığı için sınıra yakın düzeyde konumlandı.

Raporda, inşaatta beklenen mevsimsel hareketliliğin nisan ayında başladığı vurgulanıyor. Ancak faaliyetteki yükselişe rağmen beklenti düzeyindeki gerileme dikkat çekiyor. Güven ile kıyaslandığında piyasa oyuncularının, inşaat sektörü özelinde beklentisinin düşük olduğu ancak ekonomiye olan güvenlerinde kısmi iyileşme yaşandığı belirtiliyor.

“Konut Finansmanı Projesi” inşaat sektöründeki gelişmeleri tersine çevirebilecek

Cumhurbaşkanı tarafından Kabine toplantısı sonrasında açıklanan Konut Finansmanı Projesinin inşaat sektöründeki gelişmeleri tersine çevirebilecek nitelikte göründüğünü ifade eden THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık,

Beklenti düzeyinin son 6 aydır düşük olması, inşaat sektörü özelinde düzenleme yapılması ihtiyacını ortaya koymaktaydı. Hazır beton üreticileri olarak inşaat sektöründeki gelişmeleri en yakından hisseden imalat sektörü konumundayız. İlk Evim Konut Finansman Paketi ile “ilk el konut satışlarının” aylık %0,99 faizli oranı ile desteklenmesi, Genişletilmiş Konut Finansman Paketi ile döviz hesabı ve altınlarını bozduranların bütün konut alımlarının aylık %0,89 faiz oranı ile desteklenmesi ve son olarak “İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi” ile konut üreticisi firmaları desteklemek üzere kaynak ayrılmış olmasını sektör açısından çok olumlu ve önemli buluyoruz. Söz konusu düzenlemeler inşaat sektörünü yılın ikinci yarısında hareketlendirecektir” dedi.

Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina