HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2019
İş Makinası - Mercedes-Benz Türk, tersine mentorluk programıyla yeni trendleri yakalıyor
Mercedes-Benz Türk, tersine mentorluk programıyla yeni trendleri yakalıyor

Mercedes-Benz Türk, tersine mentorluk programıyla yeni trendleri yakalıyor

Mercedes-Benz Türk, 26 yaş ve altı çalışanlarının, yeni teknoloji ve trendleri üst düzey yöneticiler ile paylaşmaları amacıyla ilk defa 2018 yılında hayata geçirdiği ‘Tersine Mentorluk Programı’nın Şubat 2019’da başlayan ikinci turunu tamamladı. İkinci turun tamamlanmasıyla birlikte Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlüğü’nde mezuniyet törenleri gerçekleştirildi.

Programın ikinci turunda 22 kişiden oluşan genç mentorlar, 3 İcra Kurulu Üyesi ve 8 direktör’e 6 ay boyunca yeni teknolojik trendler, dijitalleşme, sosyal medya, girişimcilik, yapay zekâ gibi yapılandırılmış konular üzerine mentorluk yaptılar.

“Yeni teknolojilerin genç neslin iş ve sosyal hayatlarına olan etkisine şahit olduk”

Mercedes-Benz Türk Bilgi Teknolojileri Direktörü Gökçe Bezmez, düzenlenen törende; “Mercedes-Benz Türk olarak bu program ile hem iş hayatında farklı jenerasyonlarla biraraya gelerek birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz, hem de yeni teknolojilerin iş hayatı üzerinde yarattığı farklı yaklaşımları yakından incelemiş oluyoruz. Proje sayesinde genç neslin yeni teknolojiler, dijitalleşme gibi konulara olan bakış açısını, hayatlarında nasıl uyguladıklarını görme imkânı elde ettim. Programın iş hayatıma olan etkisinin yanı sıra sosyal hayatım için de faydalı olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

“Yeni neslin liderlik anlayışı ve beklentilerini daha iyi anladık”

Mercedes-Benz Türk Kalite Güvence Direktörü Hasan Murat Bengü, Tersine Mentorluk Programı ile ilgili olarak; “Mercedes-Benz Türk olarak çalışma hayatının her alanında bireylerin kendilerini geliştirmeleri için gereken ortamı sağlamayı amaçlıyoruz. Tersine Mentorluk Programı sayesinde yolun başında ancak çağın akışını belirleyecek gençlerle, özellikle ofis dışında bir araya gelerek, paylaşımda bulunduk. Ayrıca bu sayede, yeni neslin liderlik anlayışı ve beklentilerini daha iyi anlama fırsatım oldu.” ifadelerini kullandı.

“Kariyer yolculuğumuzun başında bu paha biçilemez fırsatta yer aldık”

Program kapsamında mentorluk yapan Mercedes-Benz Türk Malzeme Planlama ve Temini Uzmanı Nurseli Kurtuluş ise; “Alışagelmiş mentorluğun aksine bu program kapsamında tecrübeli yöneticilerimize yeni trendler, teknolojik gelişmeler ve sosyal medya gibi birçok konuda mentorluk yaptık. Yöneticilerimiz yeni nesil ile olan diyaloğun önemine değer verirken bizlerle birlikte sosyal aktivitelere de katıldık. Genç nesiller olarak kariyer yolculuğumuzun başında bu paha biçilemez fırsatta yer almış olduğumuzdan ötürü çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Tüm genç nesil arkadaşlarıma bu programa katılmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

 

Tersine Mentorluk nedir?

Yeni jenerasyon ile önceki kuşak yöneticileri biraraya getirerek bilgi paylaşımları ile iş birliği yaratmayı hedefleyen Tersine Mentorluk, alışılagelen mentorluk programlarının tersine, güncel deneyimlerini önceki nesil liderlerle paylaşılmasına ve iş yapış şekillerinin değişen koşullara göre adapte edilmesine yardımcı oluyor. Tersine mentorluk programı sayesinde; kurumların tepe yönetiminin kendi alanlarındaki gelişmelere ayak uydurmaları kolaylaşarak, güncel kalmaları sağlanıyor ve genç neslin sahip olduğu yenilikçi bakış açısıyla kurumlardaki çeşitliliğin artması sağlanıyor.

Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina