HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2019
İş Makinası - Operasyonel kiralama sektörü, yılın ilk yarısında 2 Milyar TL’lik yatırım yaptı
Operasyonel kiralama sektörü, yılın ilk yarısında 2 Milyar TL’lik yatırım yaptı

Operasyonel kiralama sektörü, yılın ilk yarısında 2 Milyar TL’lik yatırım yaptı

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi Kantar iş birliği ile hazırladığı 2019 yılının Ocak-Haziran dönemine ait “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”nu açıkladı. Rapora göre Türkiye’de gerçekleşen yeni otomobil satışları, 2018 yılının aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 43,31 oranında azaldı. Operasyonel araç kiralama sektörü ise 2019 yılının ilk yarısında Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 11,4’ü olan 17 bin 900 adet yeni aracı filosuna kattı.

Rapora göre bu dönemde 2 milyar 13 milyon TL yeni araç yatırımı yapan sektörün aktif büyüklüğü 28 milyar 633 milyon TL olarak gerçekleşti. 2018 yılı sonuna göre yüzde 9 daralan operasyonel kiralama sektörünün filosundaki araç sayısı toplamda 295 bin adet oldu. İlk yarıda, Renault yüzde 26,6’lık payı ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka olurken, Renault’u yüzde 13,2 ile Fiat, yüzde 13 ile Volkswagen, yüzde 10,3 ile Ford markaları takip etti.

Kompakt sınıf üstünlüğünü korudu

Rapora göre, sektörün araç parkının yüzde 49,5’i kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar yüzde 28,7 üst orta sınıf araçlar ise 13,8 pay alıyor. Sektörün araç parkının yüzde 93,5’ini dizel, yüzde 55,4’ünü ise otomatik vitesli araçlar oluşturuyor. 2018 yılında yaklaşık 5,3 milyar TL vergi ödeyen operasyonel kiralama sektörü, 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde yaklaşık 1 milyar 63 milyon TL vergi ödediği belirtildi. Sektördeki sözleşme sürelerinde ise yüzde 61,1’lik oran ile en fazla 30-42 aylık sözleşmelerin tercih edildiği görülüyor. Onu yüzde 18,3’lük oran ile 18-30 ay ve yüzde 13,5 ile de 43 ay ve üzeri sözleşmeler takip ediyor.

“Talep, 2020’den itibaren artmaya başlayacak”

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, operasyonel araç kiralamanın şirketlere birçok faydayı bir arada sunduğunu, buna bağlı olarak da ülkemizde büyük gelişim potansiyeli taşıdığını belirtti. Ekonomik olarak zor bir dönemden geçilmesine rağmen araç kiralamanın satın almaya kıyasla her zaman daha avantajlı olduğunu vurgulayan Ekici, “Araçları daha uygun maliyetlerle sağlıyor, hasar yönetimi, bakım, kış lastiği gibi pek çok unsuru yöneterek maliyet avantajını müşterilerimize yansıtıyoruz. İşletmelere ve hatta bireylere birçok faydayı sunan operasyonel kiralamaya olan talebin 2020 yılından itibaren artacağını, sektörün araç parkının 2023 yılında 400 bin adede ulaşacağını düşünüyorum.” dedi.

Birlik kurulması için çalışmalara başlandı

Sektörün sağlıklı büyümesi ve sürdürülebilirliği sağlamak adına sektöre dair gerekli düzenlemeler yapılmasının faydalı olacağını ifade eden Ekici, “Bu çerçevede, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bakanlığımızın da yönlendirmesi ile araç kiralama sektörünü temsil edecek bir birlik kurulması yönünde TOKKDER olarak çalışmalara başladık. Kurulacak birlik, sektörümüzü daha da güçlendirirken hizmet standartlarını daha da yukarıya çekecek, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyacaktır.” dedi.