Forum Makina
HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2018
İş Makinası - Yeni iş modeli ile Borusan CAT’ten maden sahalarına tam destek
Yeni iş modeli ile Borusan CAT’ten maden sahalarına tam destek

destek Küresel ekonomideki canlanma, inşaat ve endüstriyel faaliyetleri olumlu anlamda etkiliyor. İki sektörün de ana kaynağı olan madencilik ise bu hareketliliklerden aslan payını almaya başladı. Türkiye ekonomisine yaklaşık 40 milyar Dolarlık katkıda bulunan bu stratejik sektöre yapılan yatırımlar, katlanarak artıyor. Hükümet’in de desteği ile yüksek rakamlara ulaşmayı planlayan Türkiye madencilik sektörü, dünyanın her yanından gelen taleplere artan iş hacmi ile cevap veriyor.

“Madencilik, dünyada uzun bir süre boyunca sınırlı faaliyet gösterdi. Ancak 2017 yılının Mart ayından itibariyle hareketlendi ve sene sonlarına doğru bu hareketlilik sektöre yansıdı.” ifadeleri ile piyasayı özetleyen Borusan Cat Madencilik, Mermer ve Agrega Segmenti Satış Direktörü Bilhan Elmacı, Borusan CAT’teki yeni yapılanma ile sektöre özel avantajlar sunmaya hazır olduklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

Borusan CAT’in yeni iş modeli, maden sahaları için mükemmel
“Her segmentin ihtiyaçlarına özel çözümler üreterek 7/24 müşteriye destek olmayı birinci hedefi haline getiren Borusan CAT, yeni bir yapılanmaya giderek Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde İş Yeri konseptini hayata geçirdi, servis grupları oluşturdu ve teknolojik yenilikler ile yeni sistemi destekledi. Madencilik butik bir iştir; krizlerden etkilense de faaliyetler her zaman devam eder. Bu kapsamda Borusan CAT’in yeni hizmet anlayışı, madencilik sektörüne tam oturmaktadır.

“Yılın tamamında madencilerimizin yanındayız”

Madencilik ve özellikle mermer, agrega segmentine yönelik oluşturduğumuz yeni yapılanmamızda önceliğimiz makine satmak değil; müşterilerimize destek olmak, işini beslemektir. Sezon boyunca tam destek bekleyen müşterilerimizin 12 ay boyunca yanında oluyoruz. Özellikle mermer havzalarında hem kendimiz hem de yetkili servisler kanalı ile yedek parça stoklarımızı tamamladık. Isparta’da devreye alınan İş Yerimiz sayesinde bir yeniliği daha hayata geçirdik. Müşterilerin ocaklarını geziyoruz, makinelerini kontrol ediyoruz ve check-up bilgilerini paylaşıyoruz. Sadece bu alan için yetkilendirilmiş satış teknisyeni arkadaşımız, daha arıza yaklaşmadan müşterilerimize çözümler üretebiliyor.”

Belden kırma kaya kamyonu ve büyük ekskavatör kiralamasına başlandı
“Artan talepler ve çoğalan maden ruhsatı adetlerine yeni, ikinci el ve kiralama çözümlerimiz ile hizmet veriyoruz. Özellikle mermer sektöründe, ilk anda ocağın kalitesini yahut taşın kalitesini anlayamayabiliyorsunuz. Bu nedenle müşterilerimize kiralama ya da kirala/sonra satın al konseptimiz ile destek oluyoruz. Belden kırma kaya kamyonu ve 74 tonluk 374F L modelinin kiralamasına başlayarak çıtayı biraz daha yukarıya çektik.”

Yeraltı madenciliğinin yıldızı parlıyor
Dünyada ve Türkiye’de artan madencilik faaliyetlerini değerlendiren Elmacı, sektördeki trendlere yönelik şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Türkiye, tektonik bir ülke. Ancak bu durumun en önemli avantajı, her türlü maden mineralini topraklarında bulunduruyor olması. Özellikle bu sene ile başlayan global hareketlenme ile yeraltı madenciliği öne çıktı. Önümüzdeki 10 sene boyunca bu eğilim devam edecek ve yeraltı madenciliği önemli bir yere gelecektir.

Demir, krom gibi metaller öne çıkıyor; altın tarafında ise ciddi hareketlenme var. Özellikle yabancı üreticiler, altın için Türkiye’ye ve yerli yatırıma ilgi gösteriyor. Santralleri ile birlikte özelleştirilen kömür ocaklarında ise geçen yıl yatırımlar planlandı ve ruhsat alımları hızlandı. Bu kapsamda ilk etapta yerüstü, uzun vadede ise yeraltı ocakları devreye alınacaktır. Şu anda özellikle Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy’de yeraltı madenciliği için fizibilite çalışmaları yürütülüyor. Çünkü santrallerin en az 20-25 sene daha işletilmesi şart. Bu ihtiyaçların karşılanması için devreye alınan tüm ocaklar, 10 sene içerisinde yeraltı madenciliğine dönüşecek.

Borusan CAT olarak, yeraltı madenciliğine yönelik tüm hazırlıklarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Halihazırda Soma’da 2 adet, Eskişehir’de ise 1 adet yeraltı mekanize ocağımız bulunuyor. Ekipmanlarımız hem çalışanların iş güvenliğini sağlıyor hem de tonajları istenilen oranda ayarlıyor.”

980L BH, yoğun çalışan mermer ocaklarında rüştünü ispatladı
Bilhan Elmacı, mermere özel değerlendirmelerde bulunarak düşük emtia fiyatları nedeniyle uzun süredir durgunluk yaşayan sektörün sıkıntılı dönemleri atlattığını şu şekilde vurguladı:

“2017 yılının Mart ayından itibariyle hareketlenen mermer sektörü, Türkiye için ayrı bir öneme sahip. Rezerv ve renk bakımından dünyanın en çeşitli mermerlerini bünyesine barındıran Türkiye doğaltaş madenciliği, Hindistan’ın uyguladığı kotaların kalkması ile 2017 yılında yüksek bir artış yakaladı. Ardından, pazarın en önemli mermer ithalatçısı olan Çin, yatırımlarına devam etme kararı aldı ve bu kararın ülkemize etkisi blok mermerde kendini gösterdi. 2018 yılında, Çin ve Hindistan başta olmak üzere dünyada yüzde 25’in üzerinde ihracat artışı bekleniyor. Türkiye’yi etkisi altına alan olumlu havalar ise mermerin yok satmasını sağladı. Madenlerdeki potansiyeli gören yatırımcılar, hamlelerini yapmaya başladı. Hızlı bir şekilde onaylanan ruhsatlar ise yüzünü güldürüyor.

“CAT az yakar” mottosunu artık müşterilerimizden duyuyoruz
Yalnızca hizmetler ile değil, sunulan makineler ile de müşteriye avantaj sağladıklarını belirten Borusan Cat Madencilik, Mermer ve Agrega Segmenti Satış Direktörü Bilhan Elmacı, elde edilen başarıları şu şekilde özetledi:

“Biz de Borusan CAT olarak yeni yapılanmamız ile doğaltaş sektörüne tam destek vermeyi sürdürüyoruz ve sunduğumuz ürün gamımızı sürekli yeniliyoruz. 2017 yılının Mayıs ayında pazara sunduğumuz 980L BH yükleyici, saatte 20-22 litre arası yakıt yakarak, rüştünü müşterilerimize ispatladı. 2017 yılı boyunca sattığımız 980L sayısını, 2018’in ilk 4 ayında geçmiş bulunuyoruz. Bu artışta mermer sektöründe yaşanan hareketlilik kadar, makinemizin başarısı da rol oynadı. Eskiden pazarda ‘CAT yakar ama yapar’ algısı vardı. Son 5 senedir dile getirdiğimiz ve vurguladığımız ‘CAT az yakar’ mottosunu artık müşterilerimizden duyuyoruz. Talepler artarak devam ediyor, hedefimiz ise daha yukarılarda.

“Teknolojilerimiz ezberleri bozmaya devam edecek”

Madencilere sağladığımız yakıt avantajı, son teknolojili ürünlerimizin başarısıdır. Caterpillar, yakıt teknolojilerine ve Ar-Ge’ye her yıl 2 milyar Dolar civarında yatırım yapmaktadır. Örneğin, bu yıl itibari ile pazara sunulan yeni nesil ekskavatörlerimiz, yüzde 25 yakıt tasarrufu ve performans artışı sağlıyor. 2 sene içerisinde bu teknoloji, tüm ürün gamlarına adapte edilecek. 980L, ezberleri bozmuştu; yeni nesil ekskavatörler ise bu bayrağı daha da ileriye taşıyacak.

Bir diğer örneğimiz ise motorunda hem LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) hem de mazot teknolojisini barındıran 150 ton ve üzeri kamyonlarımız. Şu anda TÜPRAG’da çalışan iki kamyonumuz var. Geliştirilen teknoloji sayesinde iki yakıt arasında otomatik seçim yapılıyor. Ağır koşullarda LNG’yi tercih eden bu sistem ile ilk denemelerimizde yüzde 30 civarında yakıt tasarrufu elde ettik.”

Forum Makina
Forum Makina