Forum Makina
Forum Makina
HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2021
İş Makinası - Yüksek faiz oranları inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor
Yüksek faiz oranları inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor

Yüksek faiz oranları inşaat sektörünü olumsuz etkiliyor

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından açıklanan Hazır Beton Endeksi 2021 Ağustos Ayı Raporu’na göre, faaliyetlerde temmuz ayında bayram tatilinden kaynaklanan gerilemeden sonra ağustosta bir yükselme gerçekleşti.

Beklenti Endeksi’nin pozitif tarafta olduğu ağustos ayında, Güven Endeksi’nde de sınırlı bir artış görülmekle birlikte, salgın koşullarındaki iyileşme ve ekonomik normalleşmeye rağmen inşaatta uzun dönemli toparlanma için gerekli koşulların henüz ortaya çıkmadığının görüldüğü belirtildi. Ayrıca Güven Endeksi’nin diğer endekslere göre düşük kalmasının, inşaat sektörü özelinde güven tesisinin diğer sektörlere kıyasla çok daha zor olduğuna işaret ettiği vurgulandı.

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Ekonomideki genişleme göstergelerine rağmen inşaatın görece geri kalmasının temel nedeni, yüksek faiz olarak görülebilir. Temmuz ayında ipotekli ilk el konut satışları 5 bine kadar gerilemiş görünmektedir. Geçen yılın ocak-temmuz döneminde 128 bin olan ipotekli ilk el satışları bu yılın aynı döneminde 33 bine düşerek %74 gerilemiştir.” diye konuştu.

Planlı ve sürdürülebilir büyümeye ihtiyacı

İkinci çeyrekte %21,7 büyüyen Türkiye ekonomisindeki sektörler içerisinde inşaatın, tarımdan sonra en düşük pozitif büyüme oranına sahip olan sektör olduğunu belirten Yavuz Işık, “13 çeyrektir inşaat sektörü %3’ten yüksek bir büyüme performansı ortaya koyamamaktadır. İnşaat sektörünün 2009 küresel krizi öncesinde çeyrekler bazında ortalamada %9,8 ve kriz sonrasında 2010-2017 döneminde %11 olan büyüme rakamı, 2018’den bugüne eksi %4’e inmiştir. Bu boyutta bir düşüş, inşaat sektörü için planlı ve sürdürülebilir bir büyüme ihtiyacını ortaya koymaktadır.” dedi.

Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina