Forum Makina
Forum Makina
HABER MERKEZİ

Seçimlerinizi yaparak tüm haberlerimize ulaşabilirsiniz.

HABER ABONELİĞİ

Sektördeki gelişmeler, yeni ürünler ve aktivitelerle ilgili olarak bizden düzenli bilgilendirme mailleri almak için
abone olunuz.

HABERLERİMİZ
2013
İş Makinası - JCB, yeni mini yükleyicisi PowerBoom ile ödül kazandı
JCB, yeni mini yükleyicisi PowerBoom ile ödül kazandı

JCB, PowerBoom olarak adlandırılan, özel kabin ve yükleyici kolu tasarımına sahip nokta dönüşlü mini yükleyici serisi ile İsveçli Maskinentreprenören dergisi tarafından verilen Teknoloji Ödülü’nü kazandı.
STFA Yatırım Holding grup şirketlerinden SİF İş Makinaları’nın Türkiye pazarına sunduğu iş makinası markası JCB’nin patentli yükleyici kolu tasarımlı, yandan girişli, nokta dönüşlü mini yükleyicisi PowerBoom, İsveçli Maskinentreprenören Dergisi tarafından bu yıl ikincisi verilen Teknoloji Ödülü’nü kazandı. JCB, bu yeni ürünüyle makina operatörleri için daha iyi ergonomi ile birlikte daha güvenli bir çalışma ortamı sağlıyor ve riskli durumlarda operatörün can güvenliğini arttırıyor.
JCB ’nin bu ödülü kazanmasında üründeki yenilikçiliğin ve tasarımdaki öncülüğün rol oynadığı belirtiliyor. Dergi çalışanları ve sektörün önde gelen isimleri, Maskinentreprenören Dergisi tarafından verilen Teknoloji Ödülü’nün sahibini belirlemek için bütün bir yıl boyunca test edilen ve dergide yayınlanan tüm ürün haberlerini ve teknik notları değerlendirerek yola çıkmışlar. Aranılan kriterlerden ilkinin, ürünün veya makinanın derginin yazı işleri ile ilgili olan haber değerlendirmesini geçmesi ve dergiye konu olması olarak ifade ediliyor. İki numaralı kriter yenilik ve fayda olmuş. Üçüncü değerlendirme kriteri ise tasarım olarak belirlenmiş. Tasarımda sadece görünüm değil, ergonomi, düğmelerin ve kumandaların nasıl olduğu, makinanın nasıl kolay kontrol edildiği ve bunun gibi birçok ölçüt göz önünde bulundurulmuş.
2012 yılının saha testlerinin, makalelerinin ve haberlerinin değerlendirilmesinden sonra, belirlenen on iki aday, kriterlere göre birbirleri ile karşılaştırılmış ve sonunda altı aday finale kalmış. Sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jürinin son değerlendirmesinin ardından Maskinentreprenören’in verdiği 2012 Teknoloji Ödülü’nün sahibi, JCB’nin kabine kapıdan girilebilen, tek yükleyici kolu ile devrim yaratan nokta dönüşlü mini yükleyicisi olarak belirlenmiş.
JCB’nin Avrupa’daki Satış Müdürü Mark Telleck yaptığı açıklamada; “JCB bu tasarımıyla birlikte normal çözümlerin çok dışına çıktı. Artık, kovanın üzerinden tırmanmanıza ve ön camdan kabine girmenize gerek yok. Bu yeni tasarım, hem güvenlik açısından hem de klostrofobisi olan kişiler için mükemmel bir çözüm” diyor.
Nokta dönüşlü mini yükleyicilerde operatör, kovanın üzerinden tırmanıp ön camdan kabin içerisine girmek zorunda kalıyor. Bu hem zahmetli, hem de çamurlu bir kepçe üzerinde kayma riski bulunduğu için tehlike yaratıyor. Zaman zaman ise, ünitenin ön camın açılamayacağı veya operatörün herhangi bir sebepten ötürü dışarı çıkamayacağı bir pozisyonda kalması durumunda da bir sorun haline geliyor. İşte tüm bu nedenlerle JCB ’ye teknoloji ödülü getiren yükleyici kolu ve kabin özelliği, iş makinası sektörü ve çalışanları adına büyük önem taşıyor.

Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina
Forum Makina